„Jesteś na tyle silny na ile silne jest Twoje najsłabsze ogniwo”

Fizjoterapeuta Henrik Pay z Redcord Clinic w Norwegii odsłania tajniki treningu nakierowanego na prewencję urazów u zawodowych narciarzy. Na łamach prestiżowego norweskiego magazynu Skisport, Henrik przedstawił korzyści płynące ze stosowania ćwiczeń w podwieszeniu Redcord w zamkniętych łańcuchach kinematycznych. Warto nadmienić, że od kilku lat Redcord Clinic uczestniczy w treningu narciarzy biegowych Reprezentacji Norwegii.

„Zauważamy dużo błędów w tradycyjnym treningu narciarstwa biegowego. Naszym zdaniem, trening siłowy nie powinien być prowadzony tylko na jednym etapie okresu przygotowawczego, musi on obejmować cały sezon i koncentrować się na jakości, a nie ilości jednostek treningowych. Ćwiczenia powinny być wykonywane prawidłowo, duże obciążenia nie są priorytetem, a ich dobór musi być uzależniony od indywidualnych predyspozycji zawodnika” – mówi Henrik oraz dodaje, że odpowiednio przeprowadzona diagnostyka funkcjonalna i odnalezienie „słabych ogniw” to podstawa prewencji urazów.

Co odróżnia trening Redcord od tradycyjnych ćwiczeń?

„Niestabilność, którą uzyskuje się przez podwieszenie, pozwala zwiększyć ko-aktywację mięśni odpowiedzialnych za stabilność tułowia. Wykonywanie ćwiczeń w takich warunkach wpływa na usprawnienie kontroli nerwowo-mięśniowej, dynamiczną stabilność połączeń stawowych i koordynację. Musimy pamiętać, że poszczególne mięśnie w danym łańcuchu kinematycznym mogą z osobna generować optymalną siłę, jednakże nie ma to większego znaczenia, w momencie, gdy nie są w stanie współpracować ze sobą” – dodaje Pay.

Trening Reprezentacji Norwegii w Redcord Clinic: